Wednesday, May 30, 2018

Culture and Technology


• KULTURA

Náboženství, které téměř již neexistuje, zůstává zde v malé míře křesťanství a populárnější buddhismus nebo taoismus. Ti "humorní" si dokonce zakládají svoje vlastní náboženství, které se spíše chová jako parodie. Častější jsou v této době ateisté, agnostici a rozhodně nikdo nevěří na nadpřirozené jevy. Valná většina jsou technokraté a volnomyšlenkáři, dokonce to někteří berou až do takové úrovně, že milují více stroje než lidský život. Což v podstatě vytváří další náboženství, kde lidé věří v technologii. Právě u takových jedinců se projevuje velmi silný fanatismus a dokážou být pro okolí velmi nebezpeční.

Životní styl se po celém Panemu liší. Je tomu tak proto, že v každém kraji je jiná ideologie a jsou tam jisté odlišnosti v bytí. Porovnává se zejména kontrast mezi vyspělejšími kraji a těmi chudobnějšími, a pak se tu nachází Kapitol se svým úplně odlišným názorem na věc. V této zemi se najde od každého kousíček. Celonárodně je známo, že si Kapitol užívá ve svém blahobytu a okolní kraje za ně dělají špinavou práci a zpětně od nich nic moc nezískají. Právě kvůli těmto způsobům si každé dítě odmalička zvyklo, že je nadstandardní a žádná nižší vrstva se jim nevyrovná. Najdou se výjimky, ale je to vcelku malé procento Kapitolanů. To vyšší číslo patří obyvatelům, kteří denně nemají nic na práci a zabíjí svůj čas na volnočasových aktivitách, které by jim jen každý záviděl. V Kapitolu mají všechno, co si jen může člověk přát - delikátní restaurace, noční kluby, bordely, zábavní parky, virtuální světy a i vzdušné závody. Pro ně nemusí ani platit zákon o sledování Hladových her, protože to je pro ně v podstatě jako droga. Veliké podobenství ve způsobu života s Kapitolem má První a Třetí kraj, obyvatelé v nich se od hlavního města opravdu moc neliší a srší stejným optimismem jako Kapitolané. Počítat se k nim může ještě kraj Druhý, který je stále miláčkem Kapitolu, ale kvůli specializaci kraje jsou zdejší obyvatele citově otupělejší. Menší rozdíly nacházíme v krajích Čtyři a Pět, kde jsou na tom stále neutrálně a v ničem se od minulých let nezměnili. Možná je jen jejich pohled na svět o něco pochmurnější, ale mají stále chuť do života a zkrátka jsou ve svém pohodlí, které jim vyhovuje. To se ale nedá říct o zbývajících krajích, kteří na tom jsou bídněji než předtím. Chudoba je u nich vidět, ale dá se s málem přežít, pokud pracují a nejsou leniví. Nejhorší dopad to mělo na Dvanáctý kraj, který ztratil úplně všechno. Objevuje se tam množství sebevražd a někteří na svou chudobu zemřou. Kapitol bohužel není tak empatický, aby jim dal za předešlé rebelie menší trest, tak se každým dnem snaží přežívat. Náhled na Hladové hry má každý jedinec jiný a nelze to házet na celý kraj, i v profesionálním kraji se najde odpůrce a v chudém se naopak najde milovník tohoto klání. Větší část tvoří lidé, kteří se s Hrami usmířili a naučili se je brát jako normální věc. Ovšem si spousta lidí neustále myslí, že je to barbarský způsob řešení.

Kapitolané milují krásu a dokonalost, proto je pro ně móda vším. Extravagance je ale už silně out, žádné bláznivé barvy, žádné módní výstřelky, ale stále se najdou jedinci, kteří tyto trendy ještě oslavují. Nyní frčí spíše minimalismus a jednoduchost. V barvách převládá šedá, černá a bílá. Tato móda se rozšířila ve všech krajích, takže v tomto se kraje od hlavního města nikterak neliší, jenom to nejsou tak drahé a kvalitní kusy. Móda může být u některých lidí, zejména rebelů, klidně více punk a mohou převládat pestré barvy, někdy to až evokuje vzhled neonových transparentů. Distrikty, jenž nepatří mezi oblíbence, úplně styl bohatých nefrčí, trendy se vůbec neřeší a všichni nosí to, co mají nebo najdou na ulici. Pokud mají peníze, přijdou si i na jiné módní kusy, ale to pouze zase v těch krajích, které si ten luxus mohou dovolit.

Reklamy a značky jsou všudypřítomné, hlavně tedy v Kapitolu a ve vyspělejších krajích, kde jsou transparenty na nejnovější trendy anebo třeba na energetické drinky. Objevují se zde také staré značky, které jistě nikdo až doposud neznal, ale povídá se, že tu byly už někdy dávno před Panemem. Konkrétněji se jedná o značky Coca Cola, Kevita, VOSS, Puma, Nike, Adidas, Prada, Dior, MAC Cosmetics a NARS, což jsou nyní nejznámější. Rozhodně se najde spousta jiných značek, ale v této době ztratily hodnotu. Poté tu jsou nové oblíbené především v módě - NoGuard, Brandsnob, Caelistus. Také auta Helix, Rigel nebo Quasar, ze starších Jeep, Maserati, Rolls Royce a Tesla. Šperky jsou převážně dovezené z Prvního kraje a spadá buď pod Carlisle nebo jsou přímo z dílen, takže doplňky a ozdoby jméno nezískávají, je to naprosto nepodstatné. Stejně tak nová kosmetika je bezejmenná. A nakonec samozřejmě největší popularitu získávají reklamy na nejnovější technologie, protože to je v dnešní době velmi důležitým dílkem života.

Při zmínce o trendech je také nutné zmínit subkulturu mládeže, ale i všech možných generací. Jsou to ale hlavně puberťáci, co všechno dělají oblíbeným. Přece jenom jsou hlavními hvězdy Hladových her a země se je naučila tolik milovat. Největší vliv mají právě mladí vítězové. Stačí, aby si někdo nechal udělat nový účes a do druhého dne to má dalších deset lidí. Pokud by se někdo oblékl do pytle, je možné, že to taktéž někdo provede. Dnešní mládež je děsně ovlivnitelná a všichni jsou jako kopie. Proto to bývá vše totálně efemérní a každý se snaží měnit trend ze dne na den. Častokrát se stává, že je někdo obětí drbů, protože si na sebe vzal něco, co už není populární. Stačí na to i pouhý týden a vše je nehorázně out. Starší generace tyto věci rozhodně neřeší, ale to spíše platí pro lidi v krajích. Co se týče Kapitolu, tak tu se spousta lidí snaží být ikonou pro všechny. Zkrátka se na tom v hlavním městě tvoří závislost. Označit jejich trend není jednoduché kvůli její rychlé pomíjivosti. Opět je ale všechno jednoduché a nikdo to nepřehání s doplňky či s účesem nebo make-upem. Co ale zůstává stejné je žánr hudby, která je v podstatě všechno elektronické - synthwave nebo trap. Pokud ne to, tak alespoň s mírnou elektro částí v hip hop nebo alternativním songu. Taktéž punk rock není v nočních klubech cizí, ale opět to má podtón té robotické hudby. U dospělých mimo Kapitol se popularita absolutně neřeší. Není určeno, do kterého stylu se lidé mají oblékat a u hudby je to zajistě stejné. Zakázaná jsou jen témata, která by vládě něčím mohla uškodit.

V předešlém Panemu se nikdo nemohl setkat s tzv. popkulturou, to se objevilo až později s high tech érou. Pravděpodobně mohli někteří znát filmy jako Avatar, Vetřelec, Kmotr nebo oblíbený Jurský park. Ne však všechny blockbustery se udržely, spousta z nich je momentálně zakázaná a v současných letech je nikdo nemůže znát. V kinematografii se nikdo nesetká s nadpřirozenými jevy a nevysvětlitelnými událostmi. A pak tu jsou filmy se superhrdiny, což může v některých případech vzbuzovat pocit, že se dá něco zachránit. Takovou zprávu vláda opravdu do světa vyslat nechce, a tak se nic takového nevysílá. Nikdo ani nemůže mít návrh na tato témata, s velkou pravděpodobností se ještě dostanou do průšvihu a budou potrestáni. V muzice je to velice volné a pro každého se něco najde, ale všechno má nádech elektroniky, rozhodně nikdo neposlouchá klasickou hudbu nebo třeba country.

Do zábavného průmyslu taktéž patří některé sporty, ale kvůli rozšířené technologie se pohyb pomalu ztrácí. Avšak si tu sportovní nadšenec ještě stále nalezne dost zábavy - hokej, lakros, fotbal, baseball a basketbal. To patří mezi nejoblíbenější, jinak samozřejmě existuje několik dalších sportů. V hokeji se vyskytují menší odlišnosti - místo bruslí jsou vzdušné boty, které se nad povrchem lehce vznášejí společně s holí i pukem. Pak jsou velmi známé vzdušné závody v autech, ale tam toho pohybu moc není, ale Panem je zařazuje do sportů. A kdo je pro adrenalin, tak se může přihlásit ke frisbee hře, která je v některých situacích až smrtelná. Mluvě o nebezpečí, tak se o první místo uchází Hladové hry. Právě v profesionálních krajích je populární dělat jakýkoliv bojový sport, ve kterém si může osoba přijít na nějaké to povolené násilí.

Jde s lehkostí říci, že je literatura v současnosti úplně mimo. Všichni jsou spíše on-line, než aby si něco četli, takže nikdo knížky nezná a nevlastní. Pokud ano, tak jsou v elektronické formě a jsou to spíše komiksy, převažují témata velmi násilná, o androidech nebo cokoliv strašně pozitivního jako taková romance. Komiksy superhrdinů jsou striktně zakázané, ale sem tam se na scénu objeví ilegální číslo, ve kterém se něco takového nachází. Pokud se s tím bude zacházet s opatrností, nejspíš se o tom vláda vůbec nedozví. Další texty nacházíme v kapitolských magazínech o módě, technologiích a třeba i ten proradný bulvární Guilty Pleasure se počítá, ale literatura je to velmi hloupá, ale bohužel populární u mladších vrstevníků. Lidé jsou minimálně čtiví, ale pokud jde o umění, tak je to velice bohaté. Je to vlastně jako s módou, kreativita se nachází všude. Ať už je to v hlavním městě nebo třeba i ten Osmý kraj, který se tím živí. Ovšem tu nenajdete žádné složité obrazy, spíše ale úplně fantasmagorické kresby, které nedávají smysl nebo nějaká minimalistická tečka, které se v tomto období říká mistrovské dílo. Taková kreativita se v Panemu drží a obdivuje to snad každý, protože to má hloubku. 

Vzdělávání je životní styl, alespoň takhle je to v Panemu. Ačkoliv se někteří chovají jako Homo sapiens neanderthalensis, hlavně co se týče každoročních Hladových her, tak se v zemi vyskytuje veliké procento vzdělaných jedinců. Kapitol jim zrovna nevládne, ale je tam aspoň čtvrtina populace, kteří se mohou chlubit svým inteligenčním kvocientem. Pak to je samozřejmě Třetí kraj, který současný Panem stvořil. Kapitol by se bez nich rozhodně neobešel a spousta chytrých hlaviček z toho kraje se do hlavního města přestěhovala. Taktéž pracovníci ve vládě nepatří mezi hloupými, když se jim daří držet kraje v poslušnosti. Ano, sem tam se objeví nějaká ta vzpoura, která stejně dlouho nevydrží, protože Kapitol má přece jenom větší síly. Ani se školami se neflákají a každý, kdo má peníze se dostane do prestižní školy, ale musí se tam se svými známkami udržet, jinak se tam již nemohou vracet. Samozřejmě se v krajích nacházejí i veřejné školy bez jakékoliv roční platby, ale to je prostě jiná úroveň, rozhodně to nemá na školství v technologickém kraji. Ve všech je ale nastavená základní látka, hlavně historie se musí všude učit stejná - taková, která je v odsouhlasená vládou. Historie sahá i pod ročník Richarda Masona, ale nejde v ní o nic jiného než to, že byly Hladové hry a lid byl poslušný a další informace, že někdo něco založil a podobná témata, rozhodně nikdo neučí o válce nebo vzpourách. Je to způsob, kterým dětem vymývají mozek, i když si někteří jistě najdou jiné názory, pokud budou chytřejší než vláda. V biologii se učí všechno, co se v Panemu nachází, každý kraj má nejhlavnější ten svůj obor - třebaže se Čtyřka bude učit spíše o mořském životě a v Sedmém to bude o přirozeném lese. Nechybí zde ani jazyk, což je jen angličtina a nic jiného. V některých rodinách se drží jiné jazyky, ale ve školách se to neučí a je to zakázané. Do základu patří také matematika a tím základní předměty končí. Poté je to jenom pouze o specializaci kraje, v některých se navíc učí chemie, fyzika, návrhářství nebo zemědělství a další, možnosti jsou takřka neomezené, na vše ovšem dohlíží ministerstvo školství a současný prezident.

• TECHNOLOGIE

Advansy je společnost, kterou vlastní Digita Soldaire ze Třetího kraje. Je to nejstarší firma, která se věnuje technologickým hračičkám. Každý, kdo vlastní chytrý telefon, je má od nich. Nikde jinde se mobily neseženou. Momentálně je to tenký obdélník, který má uprostřed místo na otisk prstu a rozpoznávač očí, tím se spouští celé to zařízení, které je hologramové a reaguje přes čidla nebo hlas majitele. Jsou drahé, a proto je žádný chudý krajan vlastnit nemůže, ledaže by si vydělal jen na to než na jídlo. Jsou dělané ve všech barvách, ale nejpopulárnější jsou bílé nebo černé, jiné designy se na trhu již nevyskytují. Kromě takových telefonů ještě vyrábějí spotřebiče do domácností, vysavače s umělou inteligencí nebo třeba mobilní partnery v podobě malých hologramových avatarů - mohou po celý dny dělat společnost a nikdo se nemusí cítit osamělý. Jsou roztomilá, a tak je většinou vlastní menší děti, nemusí si tedy povídat s imaginárními kamarády. Nechat si je vyrobit si mohou v různých podobách, mohou to být třeba i víly.

Dalším zakladatelem je Atom Skarlexton, který vytvořil od úplného základu DyneVision, který je v současné době velmi vychvalovaný. Soustředí se hlavně na androidy, které prodávají všem, kteří si projdou nutnými psychologickými testy, pokud nejsou členové ve vládě. Mají je buď jako nastavené roboty, kteří dělají to, co se jim řekne nebo riskantnější modely s umělou inteligencí. K nim do firmy mohou docházet i lidé, kteří si chtějí změnit tělesnou schránku a přesunout své vědomí do dokonalejšího těla. Změnit se mohou i v opačné pohlaví, to totiž už nikdo neřeší a neodsuzuje, také je to nejméně bolestivý způsob. Kromě toho dokáží změnit jen určitou část na těle - výměna oka za nějakou high tech verzi, která bude sledovat okolí jako ostří nebo cokoliv jiného, co si bude klient přát. To vše je samozřejmě jen na vlastní nebezpečí, firma neručí za omyl. Nabízejí se i replikanti, kteří nejsou moc oblíbenými, jelikož se nejvíce podobají lidem a jsou to vlastně klonové v dokonalejší podobě, bohužel mají trvanlivost. Využívají se hlavně jako zboží, které zabijí a jejich orgány pak předávají originálům. Kdyby se někomu něco stalo, replikanti jsou jejich pojistka, že stoprocentně dostanou transplantaci orgánu.

Helix Corp. někteří stíní jako zlý korporát, jenž své androidy využívá na různé nekalosti. Spousta androidů od nich prodávají jako sexuální pracovníky, potom také vládě jako nájemné vrahy. Jejich působiště je Kapitol, protože odsud pochází i zakladatel Gallus Blaisdale. Tvoří je stejným stylem jako DyneVision, protože vlastně od nich to celé převzal a některé věci si vymyslel i on sám. Lidé si často myslí, že právě ty LED zařízení pro androidy patří Atomovi, ale je to Gallus, kdo je nechal vytvořit. V současnosti vyrábějí jen technologické věci. Určitě se nestane, že se v budoucnosti budou soustřeďovat na klonování nebo změnu schránky. O této firmě se prozatím nic moc neví, jelikož majitel žádné informace veřejnosti nevydává, nicméně o ní bude každý často slýchat a to zrovna v nedobrém světle. Velmi dobrou reklamu získávají ze svých drahých aut, kterých po Kapitolu jezdí nespočet.

< ZPĚT | DÁLE >

other worlds

stranger2s.jpg https://lh3.googleusercontent.com/Pw0zB0hurIqLYe3Dbii8mgZ8-m5myKuUtsQ2qtwficdo5n9uKQvLA3mzvOkjh7iL3CUXJzXut2adFoTqKA=w200-h92